چند نوع انیمیشن داریم ؟

آگوست 3, 2020 Posted by hamid In Uncategorized No Comments

انیمیشن چیست ؟ در عرصه ی هنر همیشه چیز تازه ای برای خلق کردن وجود دارد که لازمه آن داشتن ذوق و ذهن خلاق و البته دانش کافی ست. انیمیشن سازی نیز از آن هنرهایی ست که زندگی می آفریند و ریشه در ابعاد مختلف زندگی انسان دارد. در کشور ما با تمدن هنری فوق العاده اش بی تردید علاقه مندان بی شماری در صدد یافتن راهی برای شکوفایی این هنر و جان بخشی به ابتکارات ذهن خود هستند. اگر شما هم می خواهید وارد حرفه انیمیشن سازی شوید و از آن درآمدزایی کنید بهتر است کمی بیشتر با انواع سبک ها و کاربرد های آن آشنا شوید.

انیمیشن در حوزه های متنوع زیادی کاربرد دارد. از فیلم های کوتاه، فیلم های سینمایی بلند و گیف های انیمیشنی گرفته تا بازی های ویدیویی، موشن گرافیک، جلوه های ویژه و حتی رابط کاربری ها در حوزه فناوری اطلاعات. به همین خاطر قصد داریم به صورت کوتاه اشاره به سبک ها و تکنیک های مختلف انیمیشن اشاره کنیم .البته اگر علاقمند به یادگیری هر یک از سبک های زیر می باشید حتما قبل از شروع بیشتر در مورد سبک مورد علاقه خود تحقیق کنید

تکنیک های انیمیشن سازی

انیمیشن سنتی یا دو بعدی کلاسیک  (traditional animation / classical 2D animation)

 اولین مورد از تکنیک های انیمیشن سازی روش سنتی یا انیمیشن دو بعدی کلاسیک است. در این روش روندِ ساخت انیمیشن با طراحی دستی هر فریم روی کاغذ انجام می شود. بطوریکه ابزار اصلی شما مداد و کاغذ و البته کمی صبوری خواهد بود. پس از آن انیمیشن ساز یا اصطلاحا انیماتور، طرح های خود را بر روی طلق های شیشه ای کپی و با رنگ های از قبل تعیین شده رنگ آمیزی می کند و با قرار دادن آنها روی تصویرزمینه ی مورد نظر به بیان داستان خود با ترتیب دلخواهش می پردازد. شاید این نوع تکنیک در عصر امروز، کمی پیش پا افتاده بنظر بیاید اما بهتر است بدانید بزرگترین انیماتورهای جهان در ابتدا با همین روش تا مدت ها کار کرده اند و آثار بیاد ماندنی زیادی مثل سفیدبرفی و هفت کوتوله، علاءالدین و زیبای خفته را آفریده اند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، Fantasmagorie   اولین انیمیشن دو بعدی، به صورت فیلم کوتاه بود که در سال ۱۹۰۸ توسط امیل کول (Emile Cohl) ساخته و نمایش داده شد. این کارتون کاملا سیاه سفید و مدت زمان آن ۷۵ ثانیه بوده و برای ساخت آن نیز از ۷۰۰ نقاشی مختلف استفاده شده است.

انیمیشن کامپیوتری (CGI)

این تکنیک که هر دو نوع دو بعدی و سه بعدی را شامل می شود، مانند روش سنتی ست که در آن طراحی فریم ها بصورت دستی انجام می گیرد با این تفاوت که به جای رنگ آمیزی دستی، طرح ها بر روی کامپیوتر اسکن شده و از طریق نرم افزار هایی مانند هارمونی با رنگ آمیخته می گردند. انیمیشن معروف میکی موس هم با بهره گیری از همین تکنیک های انیمیشن سازی دو بعدی ساخته شده است.

انیمیشن دو بعدی دیجیتال (Digital 2D Animation)

یکی دیگر از تکنیک های انیمیشن سازی، تولید انیمیشن به روش دو بعدی دیجیتالاست. در این تکنیک انیماتور ها از بیت مپ و وکتورهای گرافیکی برای خلق و ویرایش تصاویر انیمیشنی استفاده می کنند. آنها به کمک نرم افزارهایی مثل افترافکت (After Effects) و فلش (Adobe Flash) فریم های کلیدی متعددی را طراحی و این کلیدها را به دلخواه تغییر می دهند تا حرکت نهایی مورد نظرشان را پدید آورند. همچنین آنها می توانند تعداد فریم ها را بسته به نوع داستان و زمان انیمیشن خود به صورت دیجیتالی محدود کنند تا روند ساخت مقرون به صرفه و سریع تر باشد. در تکنولوژی دیجیتالی طرح ها و پس زمینه به صورت کامپیوتری رنگ آمیزی و ساخته می شود و در نهایت بر روی کار قرار می گیرد.

 این روش شامل تکنیک های زیرشاخه ی زیر می شود:

۱. کات اوت (Cut-out)

کاربرد این روش در انیمیشن سازی دو بعدی به این شکل است که انیماتور با استفاده از مقوا، پارچه، تصویری از روزنامه و یا هر وسیله دیگر کاراکتر خود را می سازد و از آن در فریم های مختلف فیلم برداری میکند و برای تکمیل فرایند به برنامه انیمیشنی خود انتقال می دهد. از نمونه انیمیشن های ساخته شده با این تکنیک میتوان به انیمیشن لی لی حوضک توسط وجیه الله فرد مقدم و انیمیشن ژاپنی نون ابری (Cloud Bread) اشاره کرد.

2 .روتوسکوپی (Rotoscopy)

در این تکنیک انیماتور از بازیگرهای زنده برای انیمیشن خود استفاده میکند؛ به طوریکه از او در موقعیت های مختلف فیلم برداری و سپس تصاویر حاصل را بر روی صفحه ی کار خود به شکل دستی دوباره ترسیم میکند و به عبارتی هر یک از فریم ها را جداگانه می سازد. ازین روش به عنوان مکمل میتوان در کنار تکنیک های اصلی استفاده کرد. ارباب حلقه ها، آناستازیا، زندگی بیداری و … برخی از آثار تولید شده با این تکنیک هستند.

3 .فلیپ بوک (Flipbook)

حتما تا به حال در دوران کودکی یا مدرسه گوشه ی دفتر یا کتابهایتان چنین نقاشی متحرکی ساخته اید. فلیپ بوک سبکی قدیمی از انیمیشن است که در آن بر روی هر یک از برگ های یک دفترچه، قسمتی از یک داستان را نقاشی می کشند و در نهایت با ورق زدن سریع آن ها تصاویری متحرک که روایتگر یک داستان هستند به دست می آید.

انیمیشن سه بعدی دیجیتال (Digital 3D Animation)

 

با پیشرفت تکنولوژی و پدیدار شدن تکنیک انیمیشن سازی سه بعدی، شخصیت های خیالی دوبعدی فرصتی برای واقعی تر شدن پیدا کردند؛ چرا که حالا در پلتفرمی سه بعدی، با عمق بالا و زاویه دید های متعدد قابلیت نمایش دارند. در این تکنیک انیمیت کردن در مراحل پیچیده تر و بیشتری نسبت به روش های قبل انجام میگیرد که در نگاه کلی میتوان به بعضی از این مراحل از جمله بافت گذاری، ریگ کردن کاراکتر و صحنه، نورپردازی، تنظیم موقعیت دوربین و زاویه دید اشاره کرد. البته که در نتیجه ی چنین فرایندی روایتی بسیار چشمگیر و واقع گرایانه خلق خواهد شد. نرم افزارهای پیشرفته ای همچون مایا بلندر، تری دی مکس  و … در تولید این سبک مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های فراوانی از این سبک انیمیشن وجود دارد که مسلما همه ی ما با آنها آشنایی داریم؛ داستان اسباب بازی ها، آپ، در جستجوی نمو و بسیاری انیمیشن های فوق العاده ی دیگر که توسط بهترین انیماتورهای جهان با این تکنولوژی ساخته شده اند.

استریوسکوپ (Stereoscope)

یکی از موارد مورد استفاده در انیمیشن سه بعدی، تکنولوژی استریوسکوپ است که با ایجاد اختلاف زاویه دید در چشم ها و توهم بصری، تصاویر یک محیط مجازی به صورت سه بعدی مشاهده می شوند. در ساخت انیمیشن های سه بعدی دیجیتال میتوان از این روش استفاده کرد تا خروجی کار از ماهیت نمایش سه بعدی برخوردار باشد.

استاپ موشن (Stop Motion)

در این تکنیک انیماتور از اشیای فیزیکی به عنوان کاراکتر های خود استفاده می کند؛ به این صورت که با جابه جایی آنها در هر فریم از آنها عکس برداری می کند و در نهایت از کنار هم قرار دادن این تصاویر، انیمیشن متحرک آنها را خلق می کند. انیمیشن هایی مانند شازده کوچولو (The little Prince) و عالیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland) از جمله انیمیشن های ساخته شده با تکنیک استاپ موشن هستند.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *